top of page
THERAWOMEN gold
circles

Atélier TheraPietra

Ateliér TheraPietra je místem inspirace a komunitního společenství. Vytvořily ho dvě kreativní ženy a sestřenice: Tereza Turková se svou vášní pro módu a Petra Turková se svým citem pro fotografii.​

 

Ateliér poskytuje tvůrčí základnu pro ně samotné, zároveň však otevírá své dveře umění, kultuře a přátelství. Sestřenice pořádají v Ateliéru během roku různé události.

 

Na sklonku roku 2015 se Tereza a Petra konečně rozhodly vybudovat své studio a začít si plnit své sny.

 

Podívejte se na Petry fotografie na jejím Instagramu: @pietra_photo a sledujte Ateliér na Facebooku: @atelier.therapietra

Red Dress Project

 

Před svým odjezdem do Finska měla Tereza Turková jasně vymezený, zbývající čas v Čechách, při kterém k ní přišla jasná myšlenka: podpořit ženy prostřednictvím módy v jejich síle a sebevyjádření. Skrze projekt Red Dress Tereza nabídla několika ženám příležitost hledat uvnitř sebe podobu dokonalých šatů. Šatů, které budou od samého počátku, od prvního ušitého švu, jedinečně důležité. Chtěla společně s nimi vytvořit ony Šaty – Šaty všech šatů, v barvě života a vášně.

 

Šaty měly být zpracovány podle pocitů a přání jejich budoucí nositelky, podoba šatů postupně zrála při společných a individuálních setkáváních i mimo ně. Hned první výzvou bylo právě podívat se dovnitř sebe a zjistit, jak promítnout své ideální já do vlastního kusu oblečení. Rozmanitost žen a jejich ochota otevřeně sdílet jejich procesy spojené s významem červené barvy v jejich životě umožnila každé z účastnic růst.

 

Návrhy šatů obsahovaly velkou část jejich vlastní osobnosti, ale také stopy této nově narozené červené komunity. Prostřednictvím cvičení hraničících s terapií skupina našla způsoby, jak se dostávat hlouběji do svých myšlenek a pocitů. Postupně v celé skupině převládl pocit sounáležitosti. Krok za krokem byly vybírány látky, vybírány tóny červené barvy, vybírány tvary a materiály, až se zrodilo 9 různých designů.

 

Samotná výroba šatů se stala událostí, do Ateliéru přicházela pomáhat rodina i přátelé, aby pomohli jak se šaty, tak se splněním snu všech zúčastněných. Intenzitu střídalo nadšení a vášeň, konečné datum projektu se blížilo. Nakonec byly všechny šaty včas připraveny na velký den fotografování s Alžbětou Jungrovou, i na vrcholný večer projektu – módní přehlídku.

 

Všem zúčastněným patří obrovské děkuji a obdiv za jejich nasazení. Jmenovitě patří velké díky Petře Turkové, která obohatila projekt podnětnými myšlenkami a fotografiemi.

Wearable Memories Project

 

Ze spolupráce ilustrátorky Cécile Schneider a návrhářky Terezy Turkové vznikly dvě sukně plné symbolů.​

 

Sukně představují vzpomínky na krásu laponské přírody a pevné přátelství – dva hlavní rysy celoročního pobytu, kterých si obě tvůrkyně nejvíce cení.

 

V projektu využily upcycling závěsového materiálu zakoupeného v second-handu. Při pozorování materiálu si všimly, že odráží světlo podobným způsobem jako sníh finské krajiny, a rozhodly se jej použít. Dostupné množství látky určilo přesnou velikost sukní a v každé sukni mohla být všita pouze jedna kapsa do švu, což umocnilo symbol vzpomínky na sdílené přátelství.​

 

Projekt byl vystaven na výstavě „Adaptation Charting“. Sukně byly po celou dobu výstavy propojené uzlem z pásku a zavěšeny na březové větvi. Instalace tak nabyla více významů, jelikož březová větev vytvořila pomyslný most mezi dvěma ženami, dvěma lidmi a dvěma různými národnostmi. Během výstavy se na větvi jako zázrakem [po dlouhé zimě a v době, kdy venku ještě roztával sníh] objevily nové zelené lístky.

bottom of page